Search
 • diginobe

Ekraanisalvestused ja -videod

Updated: Apr 7, 2020
Alati ei ole teema käsitlemiseks vajalik kõiki õppijaid ühel ajal koguda ühte veebiruumi, et läbi viia videokõnet või veebiseminari. Variant õppijal iseseisvalt esitlust või selgitust kuulata ja vaadata on hea võimalus toetada asünkroonset õppimist ja lubada õppijal omas rütmis teemasid läbida. 

Ekraanisalvestus on võimas vahend e-õppevara loomiseks, sest sisaldab lisaks visuaalidele ka selgitust. Ekraanisalvestus võimaldab luua videopõhist õppematerjali, mis on rikastatud koolitaja kommentaaridega. Selline e-õppematerjal sobib näiteks mõne uue programmi õpetamiseks aga ka slaidide esitlemiseks. 


Mõned viisid videode kasutamisest e-õppematerjalide loomisel: 

 • Lühivideod uue teema käsitlemise sisendiks.

 • Videod arutelude käivitajaks. Koolitaja saab juhatada sisse uue teema, selgitada, tuua näiteid ning esitada küsimusi.

 • Videod tagasisidestamiseks. Video abil saab koolitajal anda sisukat tagasisidet õppija poolt tehtule ning selgitada ja avada seda põhjalikult. 

 • Õppijate loodud videod iseseisvate tööde esitlemiseks. 


Olenevalt ekraanisalvestuse rakenduse võimalustest on lisaks ekraaniltoimuvale ka võimalus lindistada koolitaja hääl ja nägu. Järgnevalt mõned ekraanisalvestamise rakendused, mida soovitame kasutada. Loom - https://www.loom.com/Loom on tõesti “tööloom”  ekraanivideode ja esitluste loomisel. Tegemist on lihtsa töövahendiga, mille kasutamiseks piisab Loom’i lisamisest Chrome’i veebilehitseja lisana (Chrome extension) või saad ka digivahendi installeerida oma arvutisse. 

Video loomiseks pakub Loom mitmeid võimalusi. Saad luua videod, kus on nähtav sinu kaamerapilt ja lisaks ekraanil toimuv. See on hea võimalus näiteks esitluste filmimiseks, kus saad näidata nii slaide, visuaale vms ja olla ka ise nähtav vaatajale.Kui sa aga soovid ise jääda tahaplaanile siis saad ka ekraanivideosid filmida nõnda, et sind ei ole näha. Küll aga jääb alles võimalus, et saad ekraanil olevat kommenteerida, selgitada. Video loomisel saad lisaks valida, millist ekraanivaadet sa soovid filmida. Kas on selleks üks kindel programm nt veebilehitseja või esitlustarkvara või soovid näidata kõike oma arvuti ekraanil toimuvat. 

Mõtle läbi, mida sa videos soovid näidata ja oledki valmis video loomiseks. Valmis videot saad lihtsa vaevaga koheselt ka jagada või alla laadida. Lihtne ja paindlik töövahend, mille kasutajaliides ei ole liigsete võimalustega üle kuhjatud. 

Vaata lisaks: https://youtu.be/OvRVJ46ffoQScreencast-o-matic - https://screencast-o-matic.com/

Screencast-o-matic on funktsionaalsuse osas väga sarnane Loom’ile ning peamised funktsioonid on tasuta kasutatavad. Lisavõimalused video toimetamiseks on aga tasulised. Näiteks Delux versioon võimaldab videopilti suurendada, joonistada ekraanile, lisada subtiitreid ja palju muudki. Lisavõimaluste eest on vaja maksta umbes 20 EUR aastas. Kes vähem nõudlik saab tasuta versiooniga kindlasti hakkama. Küll aga on vaja silmaspidada, et tasuta versioon lubab kuni 15 minutiliseid videosid filmida.


Windows 10 sisseehitatud ekraanisalvestamise rakendus

Windows 10 operatsioonisüsteemi kasutatavatel arvutitel on sisse ehitatud ekraanivideote salvestamise võimalus. See võimalus on osa Xbox Game Bar funktsionaalsusest. Rakenduse kasutamise teeb väga mugavaks see, et salvestatakse rakendus või veebileht, mille juures salvestusfunktsioon avati. Ehk kui soovid teha näiteks Exceli töövihikulehest ekraanisalvestuse, siis ava esmalt Exceli töövihik ja seejärel salvestamise rakendus.


Rakenduse kasutamiseks:

 • Vajuta klaviatuuril Win+G

 • Esmakordsel avamisel kliki Yes, this is a game

 •  Nüüd avaneb ekraanil menüüaken, millel on salvestamise nupp:

 • Vajadusel lülita sisse või välja mikrofon

 • Lindistamise lõpetamiseks vajuta nupule:

 • Lindistatud klipp salvestatakse Windowsis olevasse kausta Videod – Kuvahõived (Videos – Captures).


Office 365 PowerPoint kuvasalvestamine

Kui juba rääkida sisseehitatud võimalustest, mis on ka ligipääsetav Office 365 kasutajatel,  siis tasub kindlasti ära märkida ka PowerPointisse sisse ehitatud võimalusi.


Office 365 PowerPoint ekraanil toimuva salvestamine lubab salvestada ekraanivideo koos heliga koheselt esitluse sisse. Vahendi teeb atraktiivseks see, et midagi Office 365 kasutaja enam alla laadima ei pea. Ka võimalus koheselt video lisada esitluse sisse tähendab, et ei pea enam eraldi videot kuhugi salvestama ja lisama.


PowerPoint ekraanisalvestamise kasutamiseks tee järgmist:

 • Ava oma arvutis Office 365 PowerPoint

 • Vali slaid, kuhu soovid ekraanisalvestuse video lisada

 • Vali vahekaardilt Lisa (Insert) Kuvasalvestis (Screen Recorder):

 • Nüüd avanevad sinu ekraani ülaservas salvestamiseks nupud: • Kui oled teinud oma valikud, siis vajuta salvestamise nuppu. Nüüd salvestatakse kõik, mida sa oma ekraanil teed ja lisatakse ka sinu selgitused, kui olid mikrofoni sisse lülitanud. Salvestamise nupurida läks peitu, kuid kui libistad oma hiirega ekraani ülaservas, siis tuleb nupurida jälle nähtavale:


 • Salvestamise lõpetamiseks vajuta Peata (Stop).

 • Ekraanisalvestus lisatakse sinu PowerPoint slaidile.


Ekraanisalvestamine võimaldab luua õppematerjale, mis lubavad lisaks ekraanil nähtule ka kuulata koolitaja selgitusi. Õppija saab materjali iseseisvalt uurida, omas tempos teemat läbida. Ekraanisalvestuste loomiseks on käepäraseid vahendeid, seega on ekraanivideod suurepäraseks vahendiks, kui soov on teha asünkroonse õppe toetamiseks õppematerjale.


 

Veebikaamera A ja O
1,831 views

Recent Posts

See All